Hello Beautiful!

It looks like you're new to The Community. If you'd like to get involved, click one of these buttons!

In this Discussion

Bulk prices on Fruit?

Okay, I just called my local grocery store to see if they have case prices for fruit and they do! However, it’s only 10% off the normal price. I know that’s something and I’ll definitely be using it. What do you guys do to get enough fruit without going broke in the winter?


  • I eat lots of nanners because they’re the cheapest!! :)

  • vegan2rawvegan2raw Raw Newbie

    We buy frozen organic either direct from farm (best price) or trader joes or co-op for convienece if you live in us check out csa farm shares you pay one month lump sum and get weekly deliveries of organic local seasanol goodies. Apples save a long time in fridge and now is picking time!


  • I’ve heard that Costco has bulk organic. Is that true? I’ve never been, but I’ll join if that’s the case. Can I just go in and look or will they stop me?

  • You can definitely go in and browse. If you decide to buy anything, they’ll make you get a membership on the spot. Costco in the US definitely has organic. We’re a little behind here in Canada. The produce is gorgeous-looking, but not organic, to my knowledge. There might be a few items that are organic, but there wasn’t anything the last time I was there.

  • Apples are on a buck a pound for organic now at farmer’s market and also persimmons are good and cheap now too. I eat organic bananas too. I also buy frozen organic blueberries and strawberries at Trader Joe’s and also frozen mango but they are not organic. I use the frozen fruit for smoothies and ice cream.

  • I have to go to a health food store to get anything like persimmons and it isn’t very close to where I live. As far as I know you have to be involved in some sort of business to be a member at Costco. Is that true?

  • I guess my situation can’t help you…but I’ll share anyway. :)

    I talked to my favorite fruit vendor at my local farmer’s market and asked if they do bulk rates. They are giving me a $1/lb. if I buy a box, which has been coming to 28 lbs. I fill it up each week. During the summer they had a great mix of summer fruit (peaches, plums, nectarines, and grapes), but now it has switched over to the fall fruit (fuji apples, grapes, oranges, fuyu persimmons, and pommagranites).

Sign In or Register to comment.